Gazdabolt Online Áruház

mézgás meggyfa

23 hozzászólás
Korintus Márta 2026. június 19. 13:43 #60574
Kedves Edina! Köszönöm szépen a választ. Korintus Márta
Pap Edina · Vezető szaktanácsadó 2026. június 19. 12:25 #60572
Korintus Márta 2026. június 19. 09:01 #60570
Kedves Edina! Köszönöm a választ. A milyen tápanyagfeltöltést ajánl? A metszést elkezdtem a hosszú lenyúló, kopasz ágak visszavágásával. Üdvözlettel Korintus Márta
Pap Edina · Vezető szaktanácsadó 2026. június 11. 10:42 #60556
Kedves Márta! Örülünk a sikernek! Ne feledje, hogy a fa ápolására és tápanyagfeltöltésére a szüret után (pláne csúcstermés esetén) még nagyobb szükség van, hiszen most, nyáron alakulnak ki a jövő évi termőrügyek. Koronaalakítás, zöldmetszés is hasznos lehet. https://www.gazdabolt.hu/cikkek-hirek/cikk/3-1-dolog-amit-a-zoldmetszesrol-tudni-kell
Korintus Márta 2026. június 7. 05:26 #60551
Kedves Szakértők! Nagyon köszönöm a korábbi, igazán hatékony segítséget! A fát sikerült megmenteni, és ráadásul az idén rekord mennyiségű meggyet termett. Üdvözlettel Korintus Márta
Pap Edina · Vezető szaktanácsadó 2025. november 6. 10:15 #60512
Kedves Márta! Örülünk, hogy segíthettünk!
Korintus Márta 2025. november 1. 17:32 #60509
Kedves Mária! Köszönöm a kedves válaszát és biztató szavait. Remélem tényleg sikerül megmenteni a fát! Újabb mézgát nem láttam, szépen alakulnak a rügyek is. Köszönöm minden eddigi segítségüket! Üdvözlettel Korintus Márta
Dr. Varga Mária · Szaktanácsadó 2025. október 27. 06:46 #60492
Kedves Márta! Tökéletesen megtisztította a sebet. A sok munka nem lesz hiábavaló. A fák törzse sokféle kórokozó élőhelye lehet. Sajnos, a tünetek csak később láthatók, ezért a gomba elleni védekezés is megkésett lehet. A kikapart seb helyén látni vélem a kórokozót (talán Verticillium), de az Ön alapos munkája és a fatörzs kezelése után további fertőzés remlhetőleg nem következik be.
Korintus Márta 2025. október 22. 14:03 #60480
Kedves Mária és Edina! Itt az újabb "kezelésem" eredménye. Ismét kivágtam a mézga alatti részt, amíg tünetmentesnek nem láttam. Igazán mélyre kellett hatolni. Belül olyan barna csík volt látható, ami hasonlított néha a fehérrépa hosszában láthatóhoz. Igyekeztem mindet kivágni a fa másik oldalán is. Sajnos elég sok volt. Lekezeltem, ahogy ajánlották, remélem segít rajta! Nem tudom mitől alakulhatott ez ki. Köszönöm az eddigi segítségüket! Üdvözlettel Korintus Márta
Dr. Varga Mária · Szaktanácsadó 2025. október 8. 06:55 #60462
Kedves Márta! Tudjuk, hogy a mézgásodás nem betegség, csak tünet. Az okok szerteágazóak. Az Ön esetében a kóros eredet a legvalószínűbb. Jön a tél, a mézgafolyás látható kitüremkedéseit még most érdemes eltávolítani. Éles késsel, a sebzés mélyéig hatolva kell kiemelni a tünetes részt, majd az így keletkezett - a kéreg alá is hatoló mélyedést újra kitölteni faseb kezelővel. A gélesedő anyag lezár és a mézában lévő esetleges kórokozók számára kedvezőtlen körülményeket teremt. Kora tavasszal a kezelt sebeket áttekintve hasonló munkát célszerű végezni. Végül, a rezes belső részt szellőző anyaggal bekötni a gyógyulás érdekében. A fa megmentése a cél!
Korintus Márta 2025. október 6. 10:09 #60454
Kedves Edina! Még annyi információt tudok hozzátenni, hogy a rügyek szépen fejlődnek rajta.
Korintus Márta 2025. október 6. 10:08 #60453
Kedves Edina! Köszönöm a választ és várom a szakértő véleményét is. Nagyon sajnálnám a fát! Üdvözlettel Korintus Márta
Pap Edina · Vezető szaktanácsadó 2025. október 6. 08:15 #60448
Kedves Márta! Akkor komolyabb a baj! Valószínű, hogy kéregrák. Szakértőnk válaszáig szíves türelmét kérem.
Korintus Márta 2025. október 5. 15:29 #60444
Kedves Pap Edina! Sajnos ismét a meggyfám ügyében írok. Alább olvasható, hogy mindent megcsináltam a mézgás részekkel, de sajnos most azt vettem észre, hogy a Bordóilé és a fagél kezelés után/alatt ismét mézgásodik. Jelenleg puhák a kitüremkedett részek. Mit tudok még tenni, hogy meggyógyítsam? Üdvözlettel Korintus Márta
Korintus Márta 2025. szeptember 24. 05:11 #60417
Kedves Edina! Köszönöm szépen a segítségét! Üdvözlettel Korintus Márta
Pap Edina · Vezető szaktanácsadó 2025. szeptember 22. 09:21 #60412
Kedves Márta! Igen. A legideálisabb időpont a késő ősz vagy a kora tél, még az első tartós fagyok beállta előtt, október vége, november eleje. Ekkor az oltott mészhez is lehet adni egy kevés Bordóilevet.
Korintus Márta 2025. szeptember 18. 04:58 #60407
Kedves Pap Edina! Köszönöm ezt a válaszát is. A Bordóilével kezelt törzset végig bekentem fagéllel. Erre is lehet meszelni? Az idén mindenképpen megteszem. Ismételt köszönettel Korintus Márta
Pap Edina · Vezető szaktanácsadó 2025. szeptember 15. 13:32 #60399
Kedves Márta. Ezt "fagylécnek" hívják: amikor a nagy téli nappali és éjszakai hőingás miatt megreped a kéreg, de akár a háncsrész is. Ez a sötét törzsű fák, pl. meggy esetben fokozottabban jelentkezik. Ezért meszelték régen fehérre a fákat (a mész elemllett fertőtlenit is, a kéregrepedésekben megbújó károsítókat gyéríti). Ezt meg lehet ma is tenni! Nem kizárt gombabetegség jelenléte sem. Ahogyan az előzőekben javasoltam: végezze el a beecsetelést tömény Bordóilével. Ha teheti, kösse körbe a fa törzsét szegett gézzel.
Korintus Márta 2025. szeptember 14. 08:59 #60392
Kedves Pap Edina! Levágtam a mézgás részeket és kezeltem, ahogy tanácsolta. Viszont szinte mindegyik mézgásodás alatti rész alatt egy sötét csík volt, ahog a mellékelt fotón is látszik. Azokat a részeket is kivágtam, amennyire tudtam. Mi lehet az oka, hogy így nézett ki? Továbbá, a gyökérhez közeli részen egy barna folt volt látható a mézgásodás alatt. Üdvözlettel Korintus Márta
Korintus Márta 2025. szeptember 11. 12:06 #60387
Kedves Pap Edina! Nagyon köszönöm a válaszát. Már meg is vettem a Bordóilét és a fasebkezelőt. Üdvözlettel Korintus Márta