Gazdabolt Online Áruház
Szomolyai cseresznye

Szomolyai cseresznye

4 hozzászólás
mlacza 2026. június 23. 21:37 #60579
Kedves Varga Mária! Köszönöm a válaszát. A fa 5 vagy 6 éves, de azt nem tudom, hogy milyen alanyon van. Az ültetés a szabályoknak megfelelően történt, nincs elásva az oltás helye. Budafokon lakunk, azt mondják, hogy itt meszes a talaj. Talajvíz szerintem nincs, de az a képen is látható, hogy beástam egy drain csövet a talajba. Néhányszor belenyomtam a slaggal nem kevés vizet. Lehet, hogy ezt nem kéne? A gombákat figyelni fogom és majd jelzem az eredményt. Köszönöm szépen. Üdvözlettel: Máté László
Dr. Varga Mária · Szaktanácsadó 2026. június 21. 11:28 #60575
Tisztelt Máté László Úr! A Szomolyai cseresznye tájfajta, apró, "feketeszárú" de rendkívül finom ízű cseresznye. Kár lenne, ha a kérdésekre adott válasz nem oldja meg teljes mértékben a problémát. Először a törzsről írok: a fa törzse fiatal kort mutat, sima, repedés nélkül. A mézga igaz, hogy nem káros a fára, de jelzés értéke van. Az idei télen a mínusz 10 fok alatti hőmérsékleti értékek akár több napig is fennálltak. A cseresznye különösen érzékeny gyümölcsfa faj. A kis fagyrepedésen megjelenő mézga ezeken a fagyfoltokon jelentkezhetett. A talajban, a gyökérzóna mélységében káros a víz, a kisebb gyökerek "fulladását" is okozhatja. A tápanyagfelvétel akadozik, a fa "éhezik". Ha szépen virágzott és a terméskötődés is megfelelt és a gyümölcsök mégis a szokottnál kisebb méretűek lettek. Most pedig a lombozat érkezett el az őszi időszakhoz a szó szoros értelmében. A környezeti ártalmak szinte év elejétől fennálltak, ezért készül a fa az őszre. ---A hajtásvégeken látok egy kis moniliát, egyéb betegségek is biztosan vannak a leveleken. 20 C-foknál nem magasabb hőmérsékleten célszerű volna egy rezes higéniai kezelés pl. Nordox vagy más réz kipermetezése. A fiatal fán ritkán fordul elő a sárga gévagomba taplógombafaj, mely fiatalon ehető, de a fa belsejében korhasztó kórokozó. Szeptembertől érdemes megfigyelni a törzset a talajhoz közel előjöhetnek világos barna színű kalapos gombák, melyek vszonylag gyors pusztulást okozhatnak. Az utóbbi két taplógomba feltételezéséért elnézést kérek. Nem ijeszteni akarok, de érdemes megismerni a lehetséges okokat, hogy megtaláljuk a megoldást. Ha lehetséges, kérem válaszoljon néhány kérdésre: a fa kora, alanya oltás helye látható-e a talaj kötöttsége, mésztartalma - ecettel vizsgálható talajvíz vagy más vízforrás a gyökérzónában. Üdvözlettel: Varga Mária
Nordox 75WG 20g

Cikkszám: T06026

NÖVÉNYVÉDELMI TECHNOLÓGIA: Házikerti felhasználás: 20 g/10 l víz A készítményt az almatermésű kultúrákban a baktériumos és gombás eredetű betegségek ellen (kivéve lisztharmat) a tavaszi és az őszi időszakban, lemosó permetezés formájában javasolt kijutt...

Damisol Gold Cupromax 0,2 l

Cikkszám: T16333

DAMISOL Cupromax Összetétel: 70 g/l réz szerves kötésben EK műtrágya Felhasználás: - zöldségfélék, szőlő, gyümölcs valamint szántóföldi;- növények rézhiányának megelőzésére ill. megszüntetésére;- évente 2-4 alkalommal, ill. szükség szerint 2-4;- l/ ha ...

Pap Edina · Vezető szaktanácsadó 2026. június 18. 09:46 #60565
Kedves László! A növény valamilyen stresszhatás alatt áll. Nagy valószínűséggel gyökérprobléma lesz, pl. túlöntözés, pangó víz miatt. A mmézgásodás csak stresszreakció. Ennek kellene utána járni. Növényorvos szakértőnk is hamarasoan válaszol, kérem turelmét.
mlacza 2026. június 16. 21:29 #60563
Kedves szakértők! Tavaly ősszel kezdődött, hogy a cseresznyefánk törzsén körben nagyon sok (8-10) helyen gyanta folyások jelentek meg, pedig semmilyen fizikai sérülés nem történt. Ezek idénre már megkeményedtek (1. kép). Most tavasszal szépen virágba borult. Aztán növekedésnek indultak a cseresznye szemek. Ez a fajta amúgy sem túl nagy szemű, de most kifejezetten aprók lettek. Egy, másfél centi átmérőjűek. Az íze tökéletes. És nemcsak a gyümölcsök, hanem a levelek is olyan miniatűrök lettek. Most meg sárgulnak és hullanak, mintha ősz lenne (2. kép). Tavaly, még a gyanta folyások előtt teljesen rendben volt a fa, normális termést hozott, a levelei is tisztességesen nagyok voltak és egyáltalán nem hullottak, csak ősszel, amikor elérkezett az ideje. Mi történhetett? Köszönöm szépen. Üdvözlettel: Máté László